KORONA / HÍD Fogpótlás
Amennyiben a fog anatómiai korona része sérül, szuvasodás vagy trauma miatt és pótolnunk kell a hiányzó részeit, akkor készíthetünk tömést, betétet vagy
koronát. Minél nagyobb a fog hiányos része, annál kockázatosabb sőt olykor lehetetlen töméssel vagy betéttel felépíteni.
Egy korona védelmezi is a fogat, azáltal hogy összefogja és pótolja a hiányzó részeket. Mindezt olyan esztétikus módon, hogy ez avatatlan szemeknek felismerhetetlen és a saját fogra maximálisan hasonlít mind formában, mind színében. Egy jól előkészített korona akár 25-30 évig is szolgálhatja gondos
gazdáját, de ehhez elengedhetetlen a rendszeres kontroll vizsgálat és a megfelelő ápolás.
A korona anyagát tekintve lehet fém vázra leplezett kerámia és teljesen fémmentes kerámia.
Napjainkban főleg Cirkónium koronákat készítünk, melyek esztétikusabbak és tartrósabbak is a korábbi Fém-Kerámia koronáknál. A fog előkészítést követően minden esetben ideiglenes műanyag koronával látjuk, el ezáltal Ön a fogtechnikai fázisban sem marad „fog nélkül”.
HÍD Fogpótlás
A fogászati híd egy rögzített fogpótlás, amelyet egy vagy több hiányzó fog pótlására használnak. A híd két (vagy több) meglévő foghoz vagy implantátumhoz rögzül, ezek tartják a pótlást. A tartó fogakat lecsiszolják, majd koronával látják el, közöttük pedig a pótfog (ún. hídtest) helyezkedik el. A híd segítségével helyreállítható a rágóképesség, a beszéd, valamint az esztétikai megjelenés is. A fogászati híd tartós megoldást nyújt, ha megfelelő szájhigiénia mellett készül, és rendszeresen ellenőrzik.
Kivehető teljes lemezes fogpótlás
A teljes lemezes kivehető fogpótlás (teljes műfogsor) olyan megoldás, amelyet akkor alkalmaznak, ha a páciensnek az adott állcsonton (felső vagy alsó) már egyáltalán nincs saját foga. A pótlás alapját egy műanyagból készült lemez adja, amelyen a műfogak helyezkednek el. A műfogsor vákuumhatással marad a helyén. Az alsó állcsonton általában rosszabbul rögzül, mert kisebb a feszes ínnyel borított terület és így a vákumhatás kevésbé érvényesülhet. Emiatt az alsó teljes lemezes fogsorokat gyakran 2-4 implantátummal szoktuk elhorgonyozni Esztétikai és funkcionális szempontból is kielégítő megoldás lehet, bár megszokása időt igényel.
Részleges kivehető öntött kapcsos fogsor
Ez a típus akkor alkalmazható, ha a páciensnek még vannak saját, stabil fogai az állcsonton. Az öntött kapcsos fogsor egy fémvázas szerkezetű pótlás, amely akrilátból készült fogakat tartalmaz, és fémkapcsokkal rögzül a megmaradt fogakhoz. A fémváz jó illeszkedést és stabilitást biztosít. Ez a megoldás kedvező ár-érték arányú, és esztétikailag elfogadható, ugyanakkor a kapcsok néha láthatók lehetnek.
Kombinált, csúsztatós kivehető fogsor
A kombinált fogpótlás rögzített és kivehető elemekből áll. A megmaradt fogakra koronák kerülnek, amelyekbe rejtett, ún. csúsztatók vannak beépítve. Ezekhez a kivehető rész – a fogsor – pontosan illeszkedik. Ez az eljárás esztétikus és stabil megoldást kínál, mivel a kapcsok nem látszanak, és a rögzítés biztonságos. Különösen ajánlott olyan pácienseknek, akiknek több hiányzó foguk van, de még elegendő számú saját foguk megtartható.
Teleszkópos kivehető fogsor
A teleszkópos pótlás szintén kombinált fogpótlás, amely speciális, teleszkópos koronák segítségével rögzül. Az elsődleges korona a lecsiszolt saját fogon, míg a másodlagos korona a kivehető fogsorban helyezkedik el – ezek egymásba csúsznak, így stabil, mégis kivehető kapcsolatot hoznak létre. A teleszkópos rendszer előnye a jó megtámasztás, hosszú élettartam és esztétikus megjelenés. Kiválóan alkalmazható több fog elvesztése esetén is.
További kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal!